Уважаеми клиенти,

Считано от датата на присъединяване към еврозоната, в продължение на един месец левът и еврото ще бъдат едновременно законно платежно средство – т.нар. „период на двойно обращение“. След изтичането на този един месец, еврото ще остане единственото законно платежно средство в Република България.

Съгласно Закона за въвеждане на еврото официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото.

Превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри, с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

След превалутиране получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая, на базата на третия знак след десетичната запетая, в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

           1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;

           2. когато третият знак след десетичната запетая е равен или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Съгласно Закона за въвеждане на еврото, в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове, който започва един месец след датата на въвеждане на еврото в Република България и приключва 12 месеца след тази дата, Банката обозначава в Тарифата си размера на таксите и комисионите за предоставяните от нея финансови услуги, платежните документи и извлеченията от клиентските сметки в лева и в евро. В изпълнение на този ангажимент Централна Кооперативна Банка АД ще предоставя информация на интернет страницата си на адрес: www.ccbank.bg , в секция Тарифа на Банката и в офисите на Банката.

За повече информация, свързана с въвеждането на еврото в България може да посетите електронната страница на Министерство на Финансите - https://evroto.bg, електронната страница на Асоциация на банките в България - https://abanksb.bg/evroto/ , както и интернет страницата на БНБ,  в специалната подстраница  „Присъединяване към еврозоната”, в която се публикуват регулярно анализи, въпроси и отговори, информационни материали и др. по темата за въвеждане на еврото.

 

Въпроси и отговори във връзка с приемането на еврото за национална валута

  • Какво ще се случи със сметката ми?

    От датата на присъединяването на България към еврозоната всички разплащателни сметки, депозитни сметки, текущи бюджетни сметки, спестовни сметки, набирателни сметки, ликвидационни сметки и други сметки в местни банки, както и платежни сметки при други доставчици на платежни услуги (платежни институции и дружества за електронни пари), ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро при запазване на условията по съответните договори, валидни преди превалутирането.

  • Ще се промени ли IBAN номерът на сметка ми?

    Не, Вашият IBAN ще остане същият.

  • Ще мога ли да тегля пари от левовата си сметка?

    От първия ден на приемане на еврото, титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез терминално устройство АТМ (банкомат)/ПОС или в офис на доставчика на платежни услуги (банка, платежна институция или дружество за електронни пари) и безкасовите плащания ще се извършват изключително в евро.

  • Как и къде ще мога да обменям левове в евро?
    • В нашите клонове:  

             - Безплатно през първите 6 месеца след въвеждане на еврото.  

             - За суми над 30 000 лв. ще се изисква писмена заявка, подадена поне 3 работни дни предварително. 

    Тук (Клонова мрежа - Централна кооперативна банкаможе да изберете най – удобния за Вас офис на Централна Кооперативна Банка АД

    • В Българската народна банка (БНБ):  

             - Безплатно и без ограничение във времето за неограничени суми.  

    • В "Български пощи" (в населени места без банкови клонове):  

             - До 1 000 лв. на ден – без предварителна заявка.  

            - Между 1 000 и 10 000 лв. на ден – след заявка, подадена 3-5 работни дни предварително.  

            - Суми над 10 000 лв. на ден няма да се обменят.  

  • Ще мога ли да използвам съществуващите си банкови карти в лева след въвеждане на еврото?

    За отговор от Дирекция „Картови операции“

  • Какво ще се случи с текущия ми кредит и погасителен план в лева след въвеждане на еврото?

    Съществуващите кредити, отпуснати в лева, ще бъдат автоматично превалутирани в евро по официалния валутен курс, считано от датата на въвеждане на еврото. Превалутирането на кредит от лева в евро няма да доведе до неблагоприятни последствия за кредитополучателите или до друга промяна на условията по вече сключените договори за кредит.

  • Ще се промени ли крайният лихвен процент по кредитите след превалутирането от лева в евро?

    Съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България, при кредити с фиксиран лихвен процент банката ще продължи да прилага съответния лихвен процент и след въвеждането на еврото. В случай, че кредитът е договорен с променлив лихвен процент, преминаването от променлив лихвен процент в левове към променлив лихвен процент в евро ще бъде определено по методика, гарантираща, че вноската ще остане непроменена.

  • Какво ще се случи с обезпеченията при превалутиране от левове в евро?

    Промяната в номиналната стойност на обезпеченията, заложени / ипотекирани в полза на банките и финансовите институции, следва да бъде автоматично отразена посредством регистъра на особените залози и / или имотния регистър. С цел защита на интересите на лицата, учредили обезпечението, не се допускат други промени в стойността на заложеното / ипотекираното имущество вследствие на автоматичното конвертиране от лева в евро – т.е. замяната на лев с евро не следва да се използва като основание за промяна (както в посока увеличение, така и в посока намаление) в стойността на обезпечението.

  • Каква процедура по превалутиране на финансови инструменти прилага Банката в качеството ѝ на инвестиционен посредник?

    Във връзка със Закона за въвеждане на еврото в Република България, считано от датата на въвеждане на еврото, като официално платежно средство в Република България, всички финансови инструменти, деноминирани в левове, собственост на клиенти на Банката, ще бъдат превалутирани служебно от лева в евро, съгласно общите принципи и правила, залегнали в Закона за еврото.

    Тук (Сделки с финансови инструменти и валутна търговия - Централна кооперативна банка)  може да се запознаете с цялостната информация относно предстоящо превалутиране на финансови инструменти във връзка с проекта за приемане на еврото в Република България.